6.N. Taliani hrali bez ruckov.
Počas víkendu sa okrem rozhodcovského školenia v Bratislave odohralo aj 3. kolo prestížneho Pohára 6 Národov a s ním niečo, čo s rozhodcovským stavom veľmi súvisí. Jednoznačne si v Six Nations počína Anglicko, ktoré zvíťazilo aj vo svojom treťom zápase, keď doma „naložilo“ húževnatému Taliansku.
Čo však po zápase rezonuje stále, je spôsob talianskej hry, z ktorej mali Angličania, aj výborný rozhodca Romain Poite plnú hlavu smútku. Najmä Angličania boli v prvom polčase absolútne dezorientovaní a prišlo aj na niečo, čo sa v medzinárodnom rugby hádam ešte nestalo: profesionálni hráči sa spytovali arbitra na pravidlá! Je však nutné poznamenať, že pán Poite sa Talianmi nenechal prekvapiť a ukázal od začiatku zápasu svoju extrémne vysokú erudovanosť.
A teraz k veci. Od začiatku zápasu vznikali súboje, skládky. Po zložení anglického hráča automaticky čakali Angličania vytvorenie ofsajdovej línie zo strany súpera. Ten sa však pohyboval všade navôkol – v ofsajde, okolo rucku a, div sa svete, rozhodca na to nijako nereagoval! Celý Twickenham v úžase a rozpakoch, nehovoriac o miliónoch pri obrazovkách. Zúfalý kapitán Anglicka, hooker Dylan Hartley, sa rozhodcu vypytoval na pravidlá! Pointa, ktorú pripravil tréner Azzuri, veľký lišiak O´Shea, bola v tom, že Taliani de facto po skládke nevytvárali rucky (súboj 2 hráčov nad loptou, stojac na nohách, telo max. na úrovni bedier, najčastejšie nad zloženým hráčom). Tým pádom nevznikala ofsajdová línia a de facto pokračovala voľná hra! Prichádzalo k mnohých súbojom a niečomu, čo sa medzi rugbistami nazýva „strašná holomajzna“, čiže časté váľanie sa po zemi vyplývajúce z veľkého chaosu, ktorý svojou taktikou do zápasu vniesli Taliani. Niečo takéto snáď svetové rugby ešte nezažilo, avšak čisto pragmaticky musíme dať za pravdu rozhodcom, ktorí posúdili túto vec korektne, citlivo a punc svetových rozhodcov posunuli o pekný stupienok vyššie.
Čo však rezonuje, je vnímanie ducha rugby! Eddie Jones, tréner Anglicka, totálne zničený na pozápasovej konferencii odmietal odpovedať na otázky ohľadne zápasu a rugby, lebo skonštatoval, že dnes sa rugby nehralo! Pochválil Talianov, že súpera prekvapili, nehanil nikoho, ale neustálym opakovaním, že duch rugby v tomto zápase zomrel, dáva mnohým za pravdu. Úplne seriózne vyhlásil, že ak toto bude začiatok niečoho, on odchádza do dôchodku, lebo v tomto zápase duch rugby neexistoval. Na viaceré otázky reagoval, že ani nevie odpovedať, lebo neustále kričal do vysielačky. Vyzval všetkých divákov a aktérov, aby požiadali o vrátenie vstupného.
Talianska strana na tlačovke opisovala najmä, ako vznikol tento nápad. Prišiel s ním jeden s členov tímu týždeň pred zápasom. Či budú v tomto trende pokračovať, sa uvidí.
Čo dodať? Názor si musí utvoriť každý sám. Pravidlá porušené neboli, ale úprimne, na mnohé pasáže hry bolo naozaj ťažké pozerať. Ako vravel Eddie Jones, ak v podstate zomrie jeden zo základných princípov hry, ktorým ruck je, tak je naozaj ťažké predpovedať, ako sa veci budú vyvíjať. Tento zápas akoby z ničoho nič postavil celé rugby pred veľkú skúšku a schizmu, ktorá môže nasledovať. Počkajme si na vývoj a každý si premyslime, na akú stranu sa postavíme.
M.M