Z HISTÓRIE RUGBY NA SLOVENSKU


Koniec bratislavského ragby trval do roku 2004

    Ešte koncom roka 1927 písala pražská tlaè: „Slávia si pozvala do Prahy svoju bratislavskú menovkyòu, ktorej mužstvo si vydobylo vlani názov najlepšieho èeskoslovenského tímu v rugby-footballe. Napriek tomu, že Bratislavèania oba pražské zápasy prehrali (0:3 a 0:6), splnili oèakávania a ukázali domácim mnoho nového a úèelného.”


Vraj sa hralo s dvoma loptami

    Aj napriek tesným prehrám v Prahe mali bratislavskí ragbisti úspešné obdobie, ktoré pokraèovalo aj v sezóne v roku 1928. Pražská, ale aj brnianska športová tlaè okrem kritiky domácich tímov nešetrila ani Bratislavèanov. Zamerala sa predovšetkým na anglické posily mužstva od Dunaja. Tak sa napríklad stalo aj po prehre domáceho VS Brno so Sláviou Bratislava 3:13 v jeseni 1928. „Stále v hustnúcej tme vzniklo podozrenie, že na ihrisku niet lopty. Naopak, vraj tam boli lopty dve, s jednou behal Dowden, s druhou Hengler, obe to bratislavsko-anglické hviezdy. Veï inak by nebolo možné, aby naši prehrali…”

V celoštátnom štatistickom hodnotení sezóny figuroval prekvapujúco aj druhý ragbyový bratislavský klub YMCA, ktorý však hrával takmer iba rekreaène a zriedkavo.


Zanikli aj èeské tímy



Ragbistom chýbali diváci


Rumuni ukázali, ako sa hrá


Kolískou bola Bratislava

    V máji 1927 bola v Prahe ustanovená Èeskoslovenská rugbyová federácia so sídlom v Bratislave ako vyjadrenie skutoènosti, že práve ona bola kolískou ragby u nás. V prípravnom výbore figurovali kluby Moravská Slávia, ŠK Slávia Bratislava, Žižka Brno, Slávia Praha, Vysokoškolský sport Praha a Amateure Viedeò. Rakúske mužstvo malo problémy so súpermi doma, takže ho po dohode tiež zaèlenili. V štruktúrach federácie pôsobil aj A. E. Dowden.


Neprehliadnute¾nou postavou medzi tridsiatimi ragbistami bol rozhodca. Na bratislavskom zápase rozhodol Ondøej Sekora, propagátor ragby v Èeskoslovensku, ktorý priviezol z Anglicka prvé pravidlá hry, bol v tom èase redaktorom Lidových novín. Mimochodom, ide o autora príbehu pre deti o dobrodružstvách Ferda Mravca.

To, že Slávii Bratislava sa v roku 1926 darilo, potvrdzuje aj pozvánka od Francúzskej ragbyovej federácie k zohraniu série zápasov s poprednými tímami ragbistov Krajiny galského kohúta, ktorú dostali po odohraní spomínaného zápasu s Heidelbergom. V tom èase úspešná zostava ŠK Slávia Bratislava nastupovala najèastejšie v tomto zložení: zadák Dowden, útoèníci Fabeš, Nichols, Steiner, Novotný, útoková spojka Št. Marèiš, mlynová spojka J. Marèiš, rojníci Gròo, Berényi, Hintnaus, Kotoulek, Novák, Dohnal, Hrivík, Petroviè.


Ragbyová eufória zasiahla aj Bratislavu

    Mesteèko Rugby v strednom Anglicku sa preslávilo hrou rovnomenného názvu, ktorá tu vznikla v roku 1823 a potom, èo jej popularita rýchlo vzrástla do celoanglických rozmerov, sa v 80-tych rokoch 19. storoèia „prehupla” aj na európsky kontinent. Zasiahla najmä Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a postupne ïalšie krajiny. Do roku 1863 kráèalo ragby na ostrovoch ruka v ruke s futbalom, ale keï bola v spomínanom roku utvorená Football association a futbalisti si zvolili na kopanie gu¾atú loptu, tá šišatá zostala ragbistom.


Tlaè: Ragby je lepšie ako futbal