R portál

Pôvodná stránka

old.slovakrug­by.sk

Generálny partner

Partneri

no-ref.jpg

Úprava pravidiel.

Od 1.7.2016 vstúpili do platnosti rôzne nové úpravy pravidiel najlepšieho športu na Zemi – rugby.

Aby sme to všetci zvládli, tak tých zmien nie je veľmi veľa, ale niektoré detaily sú veľmi zaujímavé a podstatné:

Hráč nesmie učiniť nič, čo by rozhodcu viedlo k domnienke, že bol vystavený nebezpečnej hre – v preklade to jednoducho znamená nulovú toleranciu filmovaniu.

Ak je mlyn otočený (o viac ako 90°), tak do mlynu vhadzuje znova to isté mužstvo – v minulosti to bolo naopak, toto pravidlo zamedzí úmyselného otáčaniu mlyna, ktoré je v podstate nepostihnuteľné a ťažko rozoznateľné.

Mlynová spojka nesmie počas mlynu vstúpiť do priestoru medzi rojovým krídlom a viazačom. Ofsajdová čiara je stále platná (čiara – kolmica prechádzajúca medzi autovými čiarami a loptou).

Pri sformovaní maulu môže byť v pohybe len lopta, nie hráč – najmä po autoch po dopade skokana s loptou dochádzalo k tzv.preväzovaniu sa hráča smerom dozadu na koniec maulovej formácie, čo bude teraz trestané ako obštrukcia.

Dodáme len, že ako vidieť práca rozhodcu je v rugby mimoriadne náročná. Každému rozhodcovi však veľmi pomáha príkladné rugbyové správanie hráčov a odstúpenie 10m po odpískaní. Situácie, ktoré sa odohrali počas zápasu je zvykom rozoberať v družnej debate po zápase a nie na ihrisku. A to každý správny rugbista vie !

Viac na odkaze: http://laws.worldrugby.org/?…

M.M