R portál

Pôvodná stránka

old.slovakrug­by.sk

Generálny partner

Partneri

c-j-2.jpg

Rozhodca Craig Joubert sa prvýkrát otvorene vyjadril k svojmu rozhodnutiu vo štvrťfinále MS 2015. Aj toto je RUGBY

Skvelý a svetoznámy juhoafrický rozhodca Craig Joubert sa prvýkrát otvorene vyjadril k svojmu rozhodnutiu vo štvrťfinále MS 2015 v zápase Škótsko – Austrália, kde chybným verdiktom v poslednej minúte daroval Klokanom trestný kop, z čoho rezultoval ich postup.

Rozhodca, ako už vieme, mal za neúmyselný ofsajd Škótov nariadiť mlyn pre Austráliu. Táto situácia vyvolala veľké diskusie. Do ohňa trocha prilial aj Joubert, ktorý okamžite po odpískaní konca zápasu zutekal do kabíny. Na margo jeho „úteku“ dostal kapitán Śkótov Laidlaw na tlačovke otázku „Čo ste povedali rozhodcovi?“ Jeho ironická odpoveď bola, že nič, lebo bol taký rýchly, že nestihol.

Sympatické (typické v našom športe) od oboch mužstiev bolo, že Škóti nijak extrémne neprejavovali zlosť smerom k rozhodcovi a Austrálčan Phipps, ktorý bol v odpískanej situácii priznal, že lopty sa dotkol. Zároveň aj organizácia riadiaca svetových rozhodcov podala oficiálne, treba povedať, že bezprecedentné vyhlásenie, že po preskúmaní potvrdzuje, že rozhodnutie bolo zlé.

Joubert nijaké vyhlásenia zatiaľ nedával, až teraz. Prečítajte si jeho monológ, ktorý dokazuje, že Joubert je veľká osobnosť a je v mnohom veľkým poučením pre ostatné športy a atmosféru v nich:

„Z ihriska som utiekol z jediného dôvodu: aby neprišlo k zbytočnej konfrontácii medzi rozhodcami a hráčmi. Mal som v mysli incident zo zápasu Anglicko – Austrália, kde nepekne zaútočili na rozhodcov anglickí tréneri Farrell a Rowentree a nechcel som, aby sa stalo niečo podobné. Rozumel som emóciám hráčov a trénerov, ale nechcel som pripustiť ďalší podobný incident. Nebolo to kvôli mne samotnému, ale kvôli celkovej situácii, lebo ten zápas bola jedna nádherná udalosť. A či by som zmenil svoje rozhodnutie? Keď som o tom premýšľal, tak určite!“

Medzičasom si k sebe našli cestu aj s aktérmi zápasu, s trénerom Škótska Cotterom a kapitánom Laidlawom, keďže Joubert v tohtoročnom Pohári 6 Národov rozhodoval ako asistent ich zápas. Tréner Cotter sa navyše zachoval na tlačovke po inkriminovanom zápase s Austráliou neuveriteľne gentlemansky, keď zašiel za rozhodcom a odkázal mu, že rozumie celej komplexicite situácie, ktorá sa stala. Žiadne urážky a krik.

Joubert: „Pred zápasom s Írskom som bol na káve s Vernom (Cotterom) a po zápase aj na pive s Craigom (Laidlaw). Obaja boli veľmi príjemní a prirodzení, z čoho sa veľmi teším.“

Aj toto je rugby!

M. M.