R portál

Pôvodná stránka

old.slovakrug­by.sk

Generálny partner

Partneri

ab-francuzsko.jpg

Report zo štvrťfinálových zápasov RWC.

Južná Afrika – Wales 23:19 (80 000 divákov)

Čo sa týka laickej atraktívnosti, tento súboj nebol nijak exkluzívny. Keď sa naň však pozrieme optikou rojníka, tak to bol čistý eden alias raj! Ak použijem slang, tak to bola 80-minútová rojnícka mlátenica, z ktorej napokon vyšiel ako víťaz útočník! Obsesívna rojnícka bitka, hra šla doslova krokom, pretože si siláci na ihrisku nedarovali ani meter. A to doslova a dopísmena! Rozhodla geniálna akcia kapitána JAR, mlynovky Du Preeza, tesne pred koncom zápasu, ktorý ako jediný na ihrisku zbadal medzierku v obrane Walesu, ktorá sa tam objavila jedinýkrát v zápase! Urobil to jednoducho, miesto smerom doprava sa vydal smerom doľava, položil a rozhodol. Darmo, geniálne veci sú vždy tie najjednoduchšie.

All Blacks – Francúzsko 62:13 (74 000 divákov)

Ťažko sa hľadajú slová smerom k jednej aj druhej strane. Inkasovať vo štvrťfinále 62 bodov, to je na povraz. Francúzi zároveň stratili Michalaka, ktorý sa zranil a zároveň ukončil reprezentačnú kariéru, končí aj tréner Saint-André, ktorý vyhlásil, že francúzske rugby sa musí zmeniť, celkovo hanba ako svet! Na druhej strane šantiaci All Blacks, 9 pätiek, striedajúci Kerr-Barlow 2 päťky, Savea hattrick. Najmä druhá päťka sa určite zapíše do svetovej kroniky, pretože zvalcovať 3 rojníkov za sebou a položiť, tak to si dovolí a dokáže len niekto s veľkým „N“. Alebo s veľkým L ako Lomu…

Írsko – Argentína 20:43 (74 000 divákov)

Íri sužovaní zraneniami, resp. absenciami 4 kľúčových hráčov nezachytili úvod stretnutia a pomaly, ale isto sa to s nimi začalo viezť. Odhodlanie Pumas bolo evidentné, rovnako evidentné boli zaskočenosť a únava na írskej strane. Argentínci podali kompaktný, skúsený a sústredený výkon a zaslúžene postúpili. Krásny zážitok mal divák aj z pozorovania fanúšikov oboch strán. Ak sme spomínali, že Íri si v zápase na Millenium s Francúzmi spravili jednu obrovskú hlučnú párty, tak teraz sa k nim pridali aj Argentínci.

Škótsko – Austrália 34:35 (80 000 divákov)

Štvrťfinálové boje zakončili v nedeľu podvečer poslední zástupcovia severnej a južnej pologule. Hlavne Škóti boli posledné želiezko v ohni. Prognózy a bilancia hovorili jasne pre Klokanov, ale iba na papieri. Aj keď Ashley-Cooper poslal Austrálčanov do vedenia v podstate z prvého vážneho útoku, potom to už bola iná káva. Dramatický a napínavý súboj, ktorý sa rozbehol, musel dvíhať zo sedadiel a gaučov všetkých, ktorí ho sledovali. Skóre sa prelievalo z jednej strany na druhú, Škóti favorita vôbec nešetrili, zápas mal všetky atribúty vrcholového športového zážitku. Keď necelých 5 minút pred koncom Austrálčan Slipper poslal šišku do rúk Škóta Benneta, a ten poslal na pár minút Škótov do historického semifinále, Twickenham sa otriasal v základoch. Totálny šok im však, je nutné dodať, že chybou inak perfektného rozhodcu Jouberta, spôsobila posledná minúta a premenený trestný kop Foleyho za ofsajd. Opakované zábery ukázali, že o ofsajd nešlo, keď šiška sa do rúk škótskeho Rossa dostala z rúk Austrálčana Nicka Phipsa. V skrumáži to však rozhodca zle videl a pre Škótov bolo vymaľované. Teda ešte nebolo, Foley sa mohol seknúť, keďže počasie už v tom čase bolo extrémne daždivé, ale zrejme mu pomohol modliaci sa tréner Michael Cheika, na ktorého kamera ukázala pár sekúnd pred rozhodujúcim kopom. Obrovská tragédia pre hrdinské Škótsko, potvrdenie obrovskej formy Austrálie na tomto šampionáte. Poznámka na záver: Austrália vyhrala MS 2×, vždy, keď ich organizoval niekto z Britských ostrovov – presne ako je tomu teraz!

M.M