R portál

Pôvodná stránka

old.slovakrug­by.sk

Generálny partner

Partneri

keep-calm-and-love-rugby-280.jpg

Novoročný blog Michala Mikuláša.

Jedna vec, okrem toho, že rugby je najlepší šport na svete, je, ako rýchlo sú v tomto starom, tradičnom a navonok relatívne konzervatívnom športe vyskúšané a implikované rôzne technické a ofenzívu podporujúce novinky.

Trestný kop smerujúci do autu znamená aut pre kopajúcu stranu, čo podporuje ofenzívu a posun smerom do útoku. Neviem, či niečo také existuje ešte v nejakom inom športe. Lopta kopnutá počas hry priamo do autu znamená miesto vhadzovania kolmo na miesto kopajúceho, nie na mieste, kde lopta priamo preletela čiaru, čo hráčov núti snažiť sa kopať najprv do ihriska a neprerušovať zbytočným odkopom hru. Zároveň to kladie zvýšené nároky na kopáča, ktorý musí zacieliť do ihriska, nie „naverímboha“ na tribúnu, ako sa vraví. Lopta kopnutá bez dotyku iného hráča za koncovú čiaru znamená pre brániacu stranu výber mlynu na mieste kopu (teoretický posun brániaceho celku cez takmer celé ihrisko zo svojej obrannej 22-ky do súperovej) alebo výkop z 22-ky, čo kopáča takisto núti smerovať odkop do hry.

Videoposudzovanie a jasne určené pravidlá, kedy sa môže použiť (3 prípady), je v rugby už roky rokúce zabehaný „inventár“. Neustála snaha smerovať detaily hry k zvýšeniu bezpečnosti hráčov so zachovaním zreteľa vysokej súťaživosti a atraktívnosti (úprava zväzovania v mlynoch, okamžité vyšetrenie úderu do hlavy a prípadné nevpustenie hráča na plochu, atď.). Tréneri takmer unisono sediaci na vyvýšených tribúnach pre lepší prehľad v hre, komunikujúci notebookmi a vysielačkami s lavičkou…

Najnovšou udalosťou, ktorá je cestou k ďalšej atraktívnosti, je aj zmena bodovacieho systému v najstaršom turnaji na svete, Pohára šiestich národov. Tento turnaj má viac ako storočnú históriu. Organizátori sa však po rozsiahlej verejnej diskusii neotáľajú implementovať zmeny aj do takéhoto „dinosaura“. Od najbližšieho ročníka (2017) sa bude na tri roky skúšobne bodovať moderným spôsobom, teda 4 body za výhru a bonusové body za päťky a prehru o 7 a menej bodov. Doteraz táto súťaž dodržiavala vyše storočné bodovanie 2 bodov za výhru a 1 za remízu.

Toto a mnohé ďalšie detaily sú krásnym príkladom, že napriek mnohým problémom vo vnútri takej veľkej organizácii, ako je World Rugby, vanie vietor konštruktivizmu a zdravej diskusie s následnými konkrétnymi rozhodnutiami v prospech atraktivity nášho športu. A ešte ďalším zaujímavým príkladom môže byť vymenovanie Augustina Pichota, len 42-ročnej argentínskej legendy, za ekonomického riaditeľa WR. A ďalšie a ďalšie príklady… Ďalší dôvod prečo si zamilovať rugby!

M.M